Tribulus a Ecdysteron – prírodné náhrady stereoidov?

Množstvo cvičencov v dnešnej dobe, ktorí či už začínajú, alebo už nejaké to obdobie v posilovni strávili chcú čo najskôr vidieť zmeny na svojom tele a preto vyhľadávajú rôzne prípravky pre podporu rastu a skvalitnenia svalstva.

To je realita! Požiadavka po čo najrýchlejšom dosiahnutí kvalitnej postavy zo strany cvičencov stúpa zo dňa na deň čoraz viac. Často krát títo nedočkavci nevydržia dlho a siahajú po zakázaných látkach – anabolikách, aby sa dostali k svojmu cieľu čo najrýchlejšie. To však nie je správne a ani rozumné!

Fitness je predsa životný štýl o tom, ako byť zdravý, cítiť sa dobre a jednoducho byť FIT. V tomto športe treba byť trpezlivý, nakoľko nejde len o samotný tréning, ale o 24 hodinový šport, ktorý v sebe zahŕňa aj to ako sa stravujeme, ako regenerujeme a aký máme všeobecný režim počas dňa. Je to dlhá no krásna cesta harmónie ducha a tela.

A práve preto Vám (najmä nedočkavcom) dnes prinášam dva najznámejšie doplnky výživy, voľne dostupné v predaji na trhu, ktoré prirodzenou formou ovplyvňujú hormonálnu tvorbu v tele. Ide o doplnky založené na prírodnej báze a preto sa ich netreba báť. Často krát ich zaraďujeme k doplnkom s názvom – prirodzená náhrada anabolík, alebo stereoidov. Avšak nemusíte sa naozaj báť! Ide skutočne o čisté produkty, ktorých pôvod nájdeme v rastlinách!

Tribulus Terrestris (Kotvičník Zemný)

434823_article_photo_ttt_600x

Hádam jeden z najznámejších doplnkov na trhu, určený najmä pre mužskú populáciu, ktorý ovplyvňuje prirodzenou cestou tvorbu mužského hormónu testosterónu. No nájdeme aj rad športovkýň, ktoré čerpajú z tohto doplnku výživy rad výhod, ktoré nám poskytuje.

 Ale poďme pekne poporiadku.

Kde sa vlastne vzal a kedy sa začal vyrábať? Jeho začiatok siaha do 90. rokov minulého storočia. Vtedy sa prišlo na to, že bulharskí vzpierači ťažili z výhod užívania tribulusu aj po tom, čo prestali brať zakázané látky. Ich výsledky sa pri užívaní dokonca mierne zlepšovali a čo hlavnejšie najmä neklesali, a preto sa začala venovať zväčšená pozornosť tomuto dovtedy neznámemu doplnku.
Tribulus neobsahoval žiadne zakázané látky a bol a je len výťažkom z rastliny –Kotvičníka zemného, ktorý sa využíval v minulosti v Číne, Indii a Turecku pri liečení rôznych chorôb a jeho povesť sa rozšírila až k románskym krajinám. V histórií ho muži používali ako prirodzenú formu viagry.
Hoci obsahuje známe steroidné saponíny, nejedná sa o doping a nemá ani nepriaznivé účinky, ako so sebou prinášajú anabolické steroidy. Za jeho hormonálne účinky je zodpovedný aj obsah protodioscínov.

434823_article_photo_trr_600x

Moderné výskumy v oblasti doplnkov výživy preukázali, že tento doplnok dokáže ovplyvňovať hladinu testosterónu, teda mužského hormónu, ktorý je zodpovedný aj za nárast výkonnosti či svalové a silové prírastky. Podľa týchto štúdií vraj dokáže dokáže zdvihnúť hladinu tvorby vlastného testosterónu aj o viac ako 30 %!

Okrem toho však tento prípravok nesie aj iné známe benefity a to:

  •  spomaľuje starnutie
  •  bojuje proti únave
  • zlepšuje sexuálnu výkonnosť
  • zvyšuje plodnosť zlepšením stavu spermií
  • má pozitívny vplyv pre imunitný systém

Jeho užívanie sa odporúča najmä mužom po 30. roku života, ale nie je chybou ani jeho užívanie pred týmto vekom. Účinná denná dávka by mala byť cca od 750mg až 3000 mg. U žien sa dávka odporúča znížiť a keďže každý výrobca pripravuje doplnok inak, treba sa riadiť pokynmi na obale, prípadne sa poradiť so skúseným trénerom, alebo výživovým poradcom.

ZISTI VIAC O TRÉNINGOCH S TRÉNEROM OD SHC

Beta – Ecdysteron

434823_article_photo_eeee_600x

Tento doplnok výživy je môjho názoru popri Tribuluse ďalšou prirodzenou a  vynikajúcou náhradou za zakázané podporné látky. Využívajú ho ako muži, tak aj ženy a preto je skutočne veľmi obľúbený a vyhľadávaný medzi športovcami.

Beta Ecdysterone je prirodzene sa vyskytujúci hormón v rastlinách a živočíchoch. Tento doplnok  podporuje rast bez negatívnych hormonálnych vedľajších efektov.  Vďaka tomu je skutočne prínosným doplnkom pre podporu výstavby svalstva a rozvoja sily. Pomáha pri zabudovávaní dusíka do tkanív zo vstrebaných bielkovín a pomáha tak tvorbe vlastných bielkovín nášho tela, teda svalstva – a teda celkovo zlepšuje proces proteo-syntézy. Práve preto je tento doplnok využívaný najmä ako súčasť rôznych nutričných doplnkov na zlepšenie a urýchlenie budovania svalovej hmoty.

Beta Ecdysterone plní tiež dôležité biologické funkcie –  zodpovedný je napríklad za metamorfózu živočíchov a viaceré rastliny ho využívajú na zlepšenie svojich obranných mechanizmov.

434823_article_photo_gggg_600x

Je to veľmi výhodný doplnok ak prijímate väčšie množstvo bielkovín v strave.

Množstvo výskumov a športovcov, ktorí tento doplnok testovali, alebo užívali tvrdia, že  z legálnych doplnkov pre budovanie svalstva sa svojimi účinkami najviac približuje k účinkom anabolík a je určite jedným z najlepšie účinných voľne dostupných produktov na súčasnom trhu, používaným pre maximálny nárast svalovej hmoty.

Odporúčané dávky sa môžu meniť podľa toho ako jednotlivý výrobcovia postupovali pri výrobe a najmä aké množstvo tejto látky použili do jednorazovej dávky.

Záverom:

Áno číta sa to všetko dobre až neuveriteľne! No treba si uvedomiť, že aj napriek tom, že  sa jedná o skutočne kvalitné a čisté doplnky výživy, na prvom mieste sú vždy: kvalitný tréning, kvalitná strava a regenerácia. Bez toho, aby ste nemali tieto tri faktory v systéme a rovnováhe, tak nikdy nedosiahnete kvalitnej športovej postavy. Avšak obohatenie celkového tréningového systému o tieto doplnky výživy vôbec nie sú na škodu a pri pravidelnom a systematickom suplementovaní sa dostavia aj ich hlavné výhody. Pred tým ako sa rozhodnete užívať jeden z týchto doplnkov, prípadne oba – odporúčam poradiť sa so skúseným osobným trénerom, alebo výživovým poradcom. 

ABOUT THE AUTHOR

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív