Špenát a Cesnak = VYSOKO zdraviu prospešné!

A je tu ďalší článok z mojej série o jednotlivých potravinách a ich významu pre zdravie a vitalitu človeka. Dnes som si vybral mnou každodenne používané vysoko zdraviu prospešné potraviny a to Špenát a Cesnak!

Cesnak

Nutričné hodnoty cesnaku (priemerné):

100g cesnaku obsahuje: 33.06g sacharidov, 6.36g bielkovín a 2.1g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 401mg
Fosfor – 153mg
Horčík – 25mg
Mangán – 1.672mg
Selén – 14.2µg
Sodík – 17mg
Vápnik – 181mg
Zinok – 1.16mg
Železo – 1.7mg
Vitamíny:
Vitamín B1 – 0.2mg
Vitamín B2 – 0.11mg
Vitamín B3 – 0.7mg
Vitamín B5 – 0.596mg
Vitamín B6 – 1.235mg
Vitamín B9 – 3mg
Vitamín C – 31mg

Takmer každé jedlo musím dochutiť týmto zázračným liekom! Áno píšem o CESNAKU, ktorý v sebe skrýva neskutočné množstvo benefitov pre naše zdravie. Ale pekne postupne…

Cesnak poznajú ľudia už od pradávna a v minulosti zastával miesto dnešných antibiotík a iných liečiv, ktoré poznáme. Jeho pôvod je pravdepodobne zo Sibíru. Poznal ho však celý staroveký svet od Španielska až po Čínu. Dokonca aj starí Egypťania ho využívali na zvýšenie sily, vitality a podporu imunitného systému. V 5. storočí grécky historik Herodotus napísal, že na jednej z pyramíd je nápis popisujúci množstvo cesnaku, cibule a reďkoviek, ktoré skonzumovali stavitelia veľkej Cheopsovej pyramídy. Rimania jedli cesnak na dodanie síl pred bojom.

Podľa odborníkov cesnak obsahuje viac ako 400 liečivých zložiek, ktoré okrem iného aj zlepšujú náladu a znižujú stres! Nájdeme v ňom aj kyselinu alylsulfénovú, ktorá sa ďalej mení na páchnuci alicín so silným antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým účinkom! A práve preto radíme cesnak do kategórie vysoko liečivých!

ZISTI VIAC O TRÉNINGOCH S TRÉNEROM OD SHC

Cesnak taktiež znižuje zlý cholesterol. Podľa jednej zo štúdií cesnak znižoval hladinu LDL (zlého) cholesterolu o 4 až 15 percent bez zníženia HDL (dobrého) cholesterolu. V niekoľkých výskumoch dokonca pozorovali pri pravidelnej konzumácii cesnaku nárast HDL cholesterolu o 22 percent. Okrem toho najnovšie štúdie naznačujú, že cesnak môže byť veľmi užitočným pomocníkom dokonca aj pri chudnutí!

Jeho najhlavnejšie účinky pre zdravie človeka: 

 • je účinný antioxidant a posilňuje imunitu
 • pomáha pri čistení tela – má silné protiparazitické, protipliesňové, protikvasinkové a antibakteriálne účinky
 • účinkuje pri bolestiach hrdla, nádche, chrípke, prechladnutí a infekciách dýchacích ciest
 • riedi krv, znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak
 • ničí škodlivé baktérie v črevách
 • znižuje hladinu cukrov a tukov v krvi
 • zvyšuje potenciu a libido
 • odstraňuje únavu, stres, úzkostné stavy
 • zvyšuje schopnosť koncentrácie, zlepšuje pamäť
 • má protirakovinové účinky – obsahuje látky, ktoré dokážu blokovať tvorbu rakovinových enzýmov v bunke a chrániť ju pred nádorovým zvrhnutím

 

Avšak treba si uvedomiť, že ak chceme všetky tieto benefity pre naše zdravie z cesnaku využívať jeho konzumáciou, musíme si dávať pozor v akej forme ho jeme a taktiež ako ho spracujeme pred jeho konzumáciou. Odporúčam preto cesnak jesť surový a čistiť ho rukami a nie nožíkom. Myslím, že tak si zachová čo najviac pozitívne pôsobiacich látok pre náš organizmus.

Špenát

Nutričné hodnoty špenátu (priemerné) : 

100g špenátu obsahuje: 3.6g sacharidov, 2.9g bielkovín a 2.2g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 558mg
Fosfor – 49mg
Horčík – 79mg
Mangán – 0.897mg
Sodík – 79mg
Vápnik – 99mg
Zinok – 0.53mg
Železo – 2.7mg
Vitamíny:
Vitamín A – 2.8mg
Vitamín B1 – 0.078mg
Vitamín B2 – 0.189mg
Vitamín B3 – 0.724mg
Vitamín B6 – 0.195mg
Vitamín B9 – 194mg
Vitamín C – 28mg
Vitamín E – 2mg
Vitamín K – 483µg

Jedna z najmenej obľubovaných zelenín a to najmä u detí. Niektorí ľudia špenát milujú a nedajú naň dopustiť, no väčšinou sa stretávam s ľuďmi, ktorí ho nemôžu ani len cítiť. Ale to je škoda! Pretože práve špenát je jednou z vysoko zdravých zelenín s množstvom zdraviu prospešných účinkov pre naše zdravie!

Prvý krát ho začali konzumovať a pridávať do jedál v juhozápadnej Ázii. Cez Sýriu a Arábiu sa dostal do severnej Afriky, a ďalej do Španielska odkiaľ sa neskôr šíril po celej Európe.

Pravidelná konzumácia špenátu sa odporúča všetkým, ktorí si chcú zachovať zdravý zrak. Preukázali sa totiž jeho ochranné vlastnosti na sietnicu. Špenát obsahuje aj železo a dokonca viac, než je ho v mäse!!!  Hoci je známe, že sa železo z rastlín absorbuje o trošku ťažšie ako to, ktoré je živočíšneho pôvodu, prítomnosť vitamínu C v špenáte podstatne zlepšuje vstrebávanie tohto minerálu. Konzumácia čerstvej šťavy zo špenátu je vhodná v prípade anémie. Proteíny v špenáte zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu a žlčových kyselín. Jeho pravidelná konzumácia taktiež pomáha pri znižovaní zlého cholesterolu v krvi.

Špenát sa pre svoj vysoký obsah vitamínov a minerálov odporúča konzumovať najmä tým, ktorí sa venujú fyzickej práci a športu! Špenát nemá takmer žiadne kalórie (v 100 gramoch sa nachádza len 20 kcal).  Taktiež je známe, že špenát má aj svoj význam pri chudnutí! Zo špenátu sa energia uvoľňuje postupne, vďaka čomu zaháňa pocity hladu, čo je vhodné v diéte. Reguluje aj hladinu tuku v krvi.

Jeho najhlavnejšie účinky pre zdravie človeka:

  • Priaznivo vplýva na prekyslený organizmus, robí ho zásaditým
  • Znižuje krvný tlak
  • Priaznivo vplýva na rôzne kožné ochorenia
  • Preventívne pôsobí proti kardiovaskulárnym ochoreniam
  • Má priaznivé účinky na správne trávenie
  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Bojuje proti chudokrvnosti
  • Posilňuje zrak

Tak čo? Zaradíte tieto dve neskutočne zdravé potraviny do svojich jedálníčkov? Myslím, že by bola škoda ich nekonzumovať pravidelne. Neochudobňujte sa nezdravými polotovarmi, cukrovinkami a hlúposťami, ale snažte sa konzumovať viac týchto zdraviu prospešných potravín. Zabránite tak množstvu chorobám, ktoré by ste ináč mohli dostať a hlavne budete sa cítiť vitálnejšie!

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív