Objavujú sa Vám na tvári pigmentové škvrny? – 5 faktorov vzniku pigmentových škvŕn…

Niekým milované, iným nenávidené pehy, pigmentové škvrny sú horúcou témou hlavne po lete.

 Počas zimy akoby sa kryli, no cez leto sa rady odhalia a ukážu v plnej kráse. Ak ich máte, tak určite patríte do jednej z dvoch kategórií.

    • Jedna kategória sú ľudia, ktorí majú „pehy“ a neberú ich ako estetickú katastrofu. Dokonca sú pre nich doplnok krásy a deň bez nich si nedokážu už ani predstaviť.
    • V druhej kategórii sú ľudia, ktorí by ich pri pohľade do zrkadla najradšej vyhostili zo svojej pleti a nemilo spomínajú na dni, keď svoju pleť nechali bez správnej ochrany na slnku.

Hnedému sfarbeniu pleti vďačíme MELANOCYTOM. Približne za 3 dni od pôsobenia UVB žiarenia sa z aminokyseliny tyrozín (ktorý je súčasťou melanocytu ) a enzýmu tyrozináza vytvorí hnedý pigment MELANÍN.

MELANÍNU vďačíme za hnedé sfarbenie pokožky. Hlavnou úlohou melanínu je pohlcovať škodlivé UVB žiarenie a meniť ho na neškodné infračervené žiarenie.

Časť melanínu sa odsúva do zamše, čo spôsobuje svetlohnedé sfarbenie pokožky v zime. Práve túto časť melanínu v zamši aktivuje UVA žiarenie v soláriách. UVA žiarenie tiež preniká do dermy, kde poškodzuje kolagénové a elastínové vlákna.

Dievčatá, ktoré preferujú solárium by určite mali vedieť, že tým vystavujú svoju pokožku 3x väčšej intenzite UVA žiarenia ako preniká na Zem cez atmosféru, čím do budúcna veľmi nepodporujú pružnosť svojej pleti. Počet melanocytov závisí od rasy a fototypu človeka. Poruchy tvorby melanínu spôsobujú albinizmus a šedivenie. Nahromadenie pigmentu na istom mieste nazývame pigmentovou škvrnou.

figure1-7

  1. Prvým faktorom, ktorý podporuje vznik pigmentových škvŕn je práve SLNKO.

80% poškodení pleti spôsobuje práve slnečné žiarenie.

Chráňte preto svoju pleť  pred priamym slnečným žiarením. Ideálne je používanie make-upu, ktorý slúži ako ochrana pleti. Na pokožku tela používajte krémy s ochranným faktorom. 1 SPF = 15 min na slnku bez rizika. Takže ak používate OF 15, môžete byť na slnku 15x15min bez rizika spálenia pokožky. Keď svoju tvár vystavíte nadmernému slnečnému žiareniu, UVB lúče aktivujú melanín a nahromadením melanínu u na istom mieste môže vzniknúť PIGMENTOVÁ ŠKVRNA. Slnko je preto pre vznik pigmentových škvŕn úhlavný nepriateľ.

bez-nazvu

2. Druhým faktorom vzniku pigmentových škvŕn je DEDIČNOSŤ.

V tomto prípade ich familiárne nazývame pehy. Objavia sa už detstve, hlavne v lete a v zime zmiznú. Vekom a nesprávnou ochranou pleti sa nevinné pehy začínajú zlievať dohromady a tým vznikajú zliate pigmentové fľaky, ktoré na svojej tvári neradi vidíme.

3. Ďalším faktorom sú HORMONÁLNE ZMENY.

MELAZMA je typ hyperpigmentácie ( nadmerné = hyper )  bežný u žien, najmä počas a po tehotenstve. Prejavuje sa ako veľké tmavo zafarbené škvrny na tvári, môže sa ale objaviť i na ďalších častiach tela. Na rozdiel od stareckých škvŕn môže melazma zmiznúť sama od seba po pôrode, alebo pri znížení množstva estrogénu.

U žien, ktoré užívajú antikoncepciu alebo prechádzajú hormonálnou substitučnou liečbou (HRT), sa tiež môže objaviť melazma, pretože ich organizmus prechádza podobnými hormonálnymi zmenami ako  počas tehotenstva.

Existujú tri typy melazmy:

  • Epidermálna melazma postihuje horné vrstvy kože a hyperpigmentácia má hnedú farbu a jasne ohraničené okraje.
  • Dermálna melazmapostihuje hlbšiu dermálnu vrstvu s typicky modro-sivými škvrnami.
  • Zmiešaná melazma(kombinácia dermálnej a epidermálnej) sa prejavuje ako hnedo-sivé zafarbenie. Vzhľadom na hĺbku melanínového farbiva u dermálnej a zmiešanej melazmy môžu byť tieto typy ťažšie odstrániteľné.

hormonálne zmeny

4. Štvrtým faktorom je POZÁPALOVÁ HYPERPIGMENTÁCIA.

Vzniká ako reakcia na zápal na koži (napr. akné, atopický ekzém či lupienku) alebo poranenia (môže ho vyvolať napr. dermabrázia, chemické pílingy či laserové terapie).

Takýto typ pigmentácie ploché zafarbené škvrny. Farba týchto škvŕn môže byť od ružovej po červenú, hnedú alebo čiernu, v závislosti od tónu pokožky a hĺbky pigmentu. Môžu vyzerať ako drobné, vyblednuté pehy alebo väčšie plochy tmavšej pokožky, ktoré môžu byť lesklé alebo vyzerať ako „nová“ koža.

Pigm. škvr

5. Piaty faktor je VEK.

Tento druh pigmentácie sa ľudovo nazýva aj „starecké škvrny“.

Vznikajú nesprávnou starostlivosťou o pleť, nesprávnou ochranou pleti proti UV žiareniu. Väčšinou sa objavujú v 60tom roku života, no v dnešnej dobe ich často môžeme vidieť aj u 30 ročných z dôvodu nadmerného opaľovania.

Ich vznik podnecuje aj branie určitej skupiny liekov, pri ktorých nájdete v príbalovom letáku informáciu, aby ste sa vyhýbali slneným lúčom. V týchto prípadoch naozaj stačí veľmi krátka doba a pigmentové škvrny sú na svete. U starších ľudí si ich všimnete väčšinou na rukách, ktoré sú tak ako tvár najviac vystavované slnku.


Ako sa teda môžeme pigmentových škvŕn zbaviť?

Skôr, ako začnete riešiť odstraňovanie pigmentácií, mali by ste sa najskôr zamerať na prevenciu ich vzniku. Make up slúži ako ochranná bariéra pleti pred Slnkom. Nezabúdajte na Slnečné okuliare! Očné krémy neobsahujú žiadny ochranný faktor, preto nezabúdajte na ochranu očného okolia.

Pri analýzach pleti sa často stretávam so skrytou pigmentáciou. Sú to pigmenty, ktoré nie sú viditeľné na pleti, ale v prístroji na diagnostiku pleti ich môžeme vidieť. Je dôležité ich odhaliť včas. Často stačí iba nasadiť správnu ochranu pleti a nestanú sa viditeľnými. Pokiaľ ale zanedbáte správnu ochranu pleti a používate nesprávnu starostlivosť, často sa stávajú viditeľné. Potlačiť viditeľnosť pigmentových škvŕn pomáhajú pílingy (chemické alebo enzymatické), laserové zákroky a prípravky rozbíjajúce pigmentové zhluky.

Na mojej FB stránke Eva Peštová – perfect skin nájdte informácie o produktovej rade ARTISTRY Ideal Radiance, ktorá dokáže potlačiť viditeľnosť pigmentácií od 4 do 8 týždňov. Výsledky sú naozaj fantastické aj bez drastických zásahov do pleti.

ABOUT THE AUTHOR

O kráse pleti nerozhodujú občasné návštevy u kozmetičky a estetických chirurgov,ale to, ako sa o svoju pleť staráme každý deň. Už roky učím ženy a mužov, ako sa majú správne starať o svoju pleť a aby sa nebáli do svojej pleti investovať. Tvár a pekná pleť nás reprezentuje tak isto ako naše oblečenie a náš prejav. Často vidím ľudí ako investujú do super oblečenia, ale svojej pleti venujú minimum. Práve toto sa snažím meniť!

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív