Minerály a ich funkcia v ľudskom tele časť II.
Fluór
Fluór sa z 95% nachádza v kostiach a zuboch. V zubnej sklovine nie je možné nahradiť Flour žiadnym iným stopovým prvkom. V závislosti na koncentrácií pôsobí fluór na aktivitu enzýmov a mäkkých tkanív. Vykazuje aj mierny antibakteriálny účinok na mikroflóru dutiny ústnej, narušuje látkovú premenu baktérií v dutine ústnej a stimuluje kostné bunky. Fluór sa používa v prípadoch keď nie je zabezpečená bezpečná a dostatočná zásoba fluóru z potravín a vody k zvýšeniu odolnosti voči zubnému kazu a k spevneniu kostnej štruktúry. Fluoridovaná zubná sklovina je odolnejšia voči kyslému prostrediu v dutine ústnej a tak aj proti vzniku zubného kazu. V súčasnosti sa však neodporúča nadmerný prísun fluoridov. Veľký prísun fluoridov poškodzuje zuby ( tzv. mramorové zuby). Dnes sa dokonca zvažuje nebezpečnosť nadmerného prísunu fluoridov pre možnosť podpory rakovinových zmien. V rozvinutých zemiach je v upravovanej vode a v potravinách dostatočná dávka fluoridov, ktorá je až nadmerne doplňovaná zo zubných pást s vysokým obsahom fluóru.
Nežiaduce účinky nadmerného prívodu či otravy : Zvracanie, nevoľnosť, bolesť brucha, kŕče a hnačky.
Denná odporučená dávka Fluóru:
Deti a dospievajúci 1,5 – 2,5 mg
Dospelí 1,5 – 4 mg
Denné dávky fluóru v dostupných multivitamínových prípravkoch sa pohybujú okolo 1mg. Používanie doplnkov výživy zo zvýšeným obsahom Fluóru by sa malo odporúčať až po vyšetrení lekárom a potvrdenia deficitu fluóru.
Fosfor
Fosfor je dôležitý prvok pre ľudský organizmus. Až 85% fosforu je súčasťou kostí a zubov, ktorým dodáva pevnosť, 14% sa nachádza v mäkkých tkanivách a len 1% v mimo bunečných tekutinách. Na vstrebávanie fosforu ma veľký vplyv Vápnik, ktorý ovplyvňuje jeho biologickú dostupnosť. Hladina fosforu v krvi je ovplyvnená viacerými faktormi, ku ktorým patria vek, pohlavie a spôsob stravovania. Nedostatok fosforu môže spôsobovať znížené vstrebávanie fosforečnanu tenkým črevom. Pri niektorých ochoreniach ľadvín je fosfor vylučovaný močom. Preparáty s obsahom fosforu sa používajú k odstráneniu nedostatku vo väčšine spôsobeným z nedostatočného prísunu zo stravy, zvýšenou konzumáciou alkoholu, straty chuti do jedla. Nedostatok fosforu v tele vedie ku poruchám kostného metabolizmu , ku slabosti, únave, zvýšenej nervozite a dráždivosti, problémom s imunitou a zlej výslovnosti. Nesmie sa užívať pri zvýšenej hladine vápniku v krvi, zvýšenom vylučovaní vápniku močom, u ťažkých porúch a funkcií ľadvín a pečene, pri mäknutiu kostí , u detí v dobe rastu, u žien v období tehotenstva a kojenia. Nežiaduce účinky pri nadmernom prísune fosforu : nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, pocit preplneného žalúdka, závrate, bolesti hlavy, zápcha. Vitamín D zvyšuje vstrebávanie fosforu, fosfor znižuje vstrebávanie železa v tele. Nadbytok fosforu ovplyvňuje rovno hmotnosť minerálov a tak zasahuje do správneho vývoja a stavby kostí.
Molybdén
Molybdén je dôležitý stopový prvok nakoľko je zložkou niekoľkých dôležitých enzýmov v ľudskom tele. V organizme pôsobí vo forme molybdénového kofaktoru a akákoľvek porucha jeho metabolizmu vedie k závažným klinickým dôsledkom. Je dôležitou zložkou enzýmu zodpovedného za vstrebávanie železa v organizme. Pôsobí ako aktivátor enzýmov , ktoré sa zúčastňujú na metabolizme cukrov, tukov a železa. Molybdén sa používa: k doplneniu jeho nedostatku v tele a k odstráneniu príznakov jeho deficitu, ktoré môžu spôsobovať nepravidelnú srdcovú činnosť, nedostatočné vylučovanie kyseliny močovej z tela. Používa sa ako ochrana proti chudokrvnosti a tiež ovplyvňuje potenciu u mužov. Liečba nedostatku molybdénu sa však aplikuje pod dohľadom lekára!
Nežiaduce účinky pri užívaní molybdénu : Okrem zažívacích problémov nie sú popisované. Trvale zvýšený príjem molybdénu môže viesť k zvýšenej produkcií kyseliny močovej a tým k vzniku alebo zhoršeniu ochorenia kĺbového ochorenia DNA.
Cín
Cín je stopový prvok prítomný v malých množstvách v potrave. Vo forme solí je súčasťou niektorých multivitamínových prípravkou. V malých dávkach je táto látka prospešná pomáha k normálnemu rastu. Vo väčšom množstve sa cín používa k zabíjaniu črevných parazitov napríklad: Mrľa, pásomnica.
V multivitamínových prípravkoch sa používa preventívne aby sa zabránilo nedostatku stopového prvku cín . Spotreba v organizme je však malá, a pri pestrom stravovaní je jeho dopĺňanie prakticky nepotrebné.
Nežiaduce účinky pri podávaní cínu: nevoľnosť, zvracanie, dráždenie žalúdočnej sliznice.