Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je látka, ktorá sa v posledných rokoch intenzívne spomína hlavne v kozmetike. Akú má však funkciu v ľudskom organizme?

Kyselina hyaluronova je hlavnou súčasťou synoviálnej tekutiny. Synoviálna tekutina alebo kĺbový maz. V podstate je to látka, ktorá zabezpečuje hladký mechanický pohyb kĺbov a chráni ich pred nadmerným trením. Po 40.r života sa u zdravích ľudí spomaluje funkcia buniek, ktoré majú za úlohu vytvárať mazanie pre kĺby. Takto sa znižuje regeneračná schopnosť chrupavky. Časom sa teda zhoršuje zloženie kyseliny hyaluronovej a tým aj funkcia mazania v kĺboch.

Suma sumárum, časom náš organizmus stráca schopnosť regenerovať kĺby. Z ubytkom mazacej kĺbnej tekutiny sa chrupavka postupne stáva menej pružnou, pri pohybe sa horšie stláča a pomaly sa vracia do pôvodného stavu. Pri mechanickom poškodení sa povrch postupne zdrsňuje a dochádza k rýchlejšiemu mechanickému opotrebovaniu v kontaktnej zóne. Pri nedostatočnej výžive a poškodení sa môže stať ,že sa čiastočky chrupavky uvolnia / odlomia a vo vnútri kĺbu môže dôjsť k dráždeniu kĺbovej výstelky, pričom môžu vzniknúť zápaľové problémy. Niekedy kĺb začne reagovať nadmernou tvorbou kĺbovej tekutiny a nastávajú nepriaznivé až deštruktívne účinky.

Pri osteoartróze ( najčastejšie kĺbové ochorenie spojené s kĺbovími problémami ) bol zistený pokles kĺbového mazu a nedostatočná hustota kĺbového mazu. Preto sa pri týchto problémoch používa aplikácia kyseliny hyaluronovej priamo do postihnutého miesta injekčnou formou. V dnešnej dobe však už máme na trhu aj doplnky výživy s kyselinou hyaluronovou vo forme sodnej soli.

Aj tu je dôkaz nutnosti prevencie, kĺby treba vyživovať a dodávať im látky, ktoré pomáhajú chrupavku vyživovať. Predídeme tak nepríjemným problémom. Medzi základné doplnky výživy určené na kĺbovú výživu patria látky ako Glukosamín, MSM, Chondroitín, Kolagén, C vitamín.

Overený doplnok na udržanie a pomoc pri problémoch s kĺbami, ktorý používam je od značky NUTRILITE Glukosamín s kadidlovníkom

Kyselina hyaluronová je tak, ako bolo na začiatku článku spomínané, používaná aj v kozmetike. Je to hmota, v ktorej sa nachádza“pláva“ kolagén a elastín. Práve kyselina hyaluronová udržuje správne napätie   kolagénu a elastínu, čím podporuje a ochraňuje elasticitu a vypnutie pleti.  Vo väčšine sa používa v hydratačných krémoch pretože má schopnosť vo vode tisícnásobne zväčšiť svoj objem. Pomocou chemickej štruktúry má teda schopnosť viazať na seba vodu a preto vyzerá pleť sviežo, zdravšie a mladšie.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív