Čo je to akné a ako vzniká? – Eva Peštová

Čo je to vlastne akné a ako vzniká? Chlap alebo žena to je vlastne jedno, každý z nás nosí na hlave tvár :). Určite nie som jediná ktorá sa v živote stretla s neríjemnou zapálenou vyrážkou na tvári. Akné je chronické zápalové ochorenie vlasového vačku a mazovej zľazy. V miernejšej forme sa zvýšená činnosť mazových žliaz volá SEBOREA, ktorá môže pri vzniku zápalu vyústiť až do AKNÉ. Prvé prejavy akné vznikajú u detí s mastným typom pleti už aj v predpubertálnom veku. Androgénne hormóny aktivujú potné ale aj mazové žľazy. Okolo ústia vlasového vačku sa vytvorí lievik, v ktorom sa hromadí maz, ktorý neustále dráždi pokožku a povzbudzuje ju k urýchlenému rohovateniu. Steny lievika zhrubnú, pór sa rozšíri a pokožka pripomína svojim vzhľadom perforovanú kožu pomaranča. Maz produkovaný mazovou žľazou nemôže voľne opustiť mazový pór a stáva sa živnou pôdou pre hnisotvorné baktérie, čím vzniká zápalové ložisko, ktoré sa prejavuje v rôznej intenzite a forme ako papuly, pustuly, cysty, jazvy až hyperpigmentácie a hypopigmentácie.
Pri neliečení sa stáva akné u mladých ľudí psychosociálnou záťažou, ktorú netreba podcenovať, ale riešiť! Nikto z nás predsa netúži po odpudzujúcom výzore tváre.
V spojení s akné sa stretávame s pojmom KOMEDONY, ( čierne bodky na nose a tvári) čo sú upchaté vývody mazovej zľazy otvorené alebo uzavreté.

ZISTI VIAC O ANALÝZE PLETI OD SLOVAK HEALTH CLUB

Vidíme ich ako ako červíkovitý útvar s čiernou hlavičkou, ktorý sa vytvorí pridaním nečistôt a zoxidovaného mazu.

Faktory podieľajúce sa na vzniku akné
– zvýšená produkcia mazu zapríčinená androgénnymi pohlavnými hormómni
– nadmerné premnoženie baktérií Propionibacterium acnes a kvasiniek na povrchu pokožky
– zápalové ložiská vo vnútri organizmu (mandlo, ďasná, iné orgány)
– nepravidené vyprázdňovanie spôsobujúce toxicitu v črevách a následné zápaly (minimálne 1x denne)
– ochorenia žalúdka, pečene, obličiek, kvasinkové infekcie
prekyslenie organizmu

Pre riešenie problematiky s akné a zápalovími vyrážkami je nutné použiť správnu kozmetiku navolenú špecialistom na zdravie pokožky alebo dermatológom.

ABOUT THE AUTHOR

O kráse pleti nerozhodujú občasné návštevy u kozmetičky a estetických chirurgov,ale to, ako sa o svoju pleť staráme každý deň. Už roky učím ženy a mužov, ako sa majú správne starať o svoju pleť a aby sa nebáli do svojej pleti investovať. Tvár a pekná pleť nás reprezentuje tak isto ako naše oblečenie a náš prejav. Často vidím ľudí ako investujú do super oblečenia, ale svojej pleti venujú minimum. Práve toto sa snažím meniť!

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív