Čo je to metabolický syndrómom?

Metabolický syndróm – fuj, nemám rád komplikované názvy. Poďme si ho však opísať. V dnešnej dobe nadbytku, rýchleho života, stresu a frustrácie sa odrážajú tieto každodenné negatívne vplyvy na našich návykoch, zlozvykoch, ale hlavne na našom tele a zdraví. Metabolický syndróm však postihuje vyše jednu tretinu stredoeurópskej populácie, preto si myslím, že by bolo dobré vedieť o čo sa jedná a možno niektoré z  myšlienok a informácií v tomto článku padnú na úrodnú pôdu. Tým myslím sebareflexiu a naliehavosť niečo pre svoje telo a zdravie robiť.

Prečo by sme však mali niečo zmeniť?  Metabolický syndróm spôsobuje zvýšené riziko pre vznik ochorení ako sú ateroskleróza (upchávanie ciev), srdcovo cievne ochorenia, diabetes 2.typu atď..

Ako spoznáme, že trpíme metabolickým syndrómom?

Metabolický syndróm je súhrnný názov pre súčasný výskyt týchto piatich problémov:

  1. Abdominálna obezita ( obezita typu jablko = mužská obezita, obvod pásu väčší ako 102 cm muži/ 88 cm ženy )
  2. Zvýšná hladina triglyceridov (  triglyceridy nad 1,7 mmol/l )
  3. Znížená koncentrácia HDL cholesterolu ( u mužov pod 1 mmol/l a u žien pod 1,3 mmol/l)
  4. Hypertenzia ( vysoký krvný tlak nad 130/85 mmHg )
  5. Hyperglykémie nalačno ( zvýšenie glykémie/ krvných cukrov nad 5,6 mmol/l )

Pri výskyte troch a viac týchto faktorov u človeka je možné diagnostikovať metabolický syndróm.

Veľmi často sa diskutuje o tom, či sú pacienti z metabolickým syndrómom vďačný za svoj stav genetike. Mnohokrát sa metabolický syndróm vyskytuje v rodinách pacientov. Vinníkom však nemusia byť gény. Prevláda názor, že ide o zažité zlé stravovacie návyky, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu.

ZISTI VIAC O VÝŽIVOVOM PORADENSTVE OD RASŤA BAGITU

Ako ste si sami všimli, nie je ťažké na základe pár jednoduchých pozorovateľných charakteristík určiť metabolický syndróm. Komplikovanejšie je však poradiť si z nápravou stravovacích návykov a pohybovej aktivity.

V hlave sa mi vynára množstvo prípadov ľudí, ktorí majú zreteľne viditeľné problémy s nadváhou, sú špecialistami (doktormi) informovaní o problémoch s krvným tlakom, cukrovkou, vysokým cholesterolom a ďalej kašlú na svoje zdravie. Aj preto som sa rozhodol napísať tento článok. Možno práve Vám alebo Vašim blízkym otvorí oči a upozorní ich na nie práve najlepšie zaobchádzanie a postoj k vlastnému zdraviu.

Väčšina faktorov, ktoré patria do charakteristiky metabolického syndrómu sa však dá ovplyvniť správnou skladbou stravy. Je dôležité si uvedomiť, že správne nastavená strava nie je žiadny boj ! Vo väčšine prípadov je to práve radosť z dobrého chutného a zdravého jedla, ktoré má na Váš organizmus pozitívny vplyv. Zásah do jedálnička, pri prítomnosti faktorov zahŕňajúcich metabolický syndróm, by však mali robiť osoby kompetentné a znalé problematiky. Dajte si pozor do koho rúk sa zveríte. Je smutnou realitou, že mnoho ľudí, ktorí Vám ponúkajú zostavenie jedálnička majú doslova NULOVÉ informácie o výžive.

Záverom by som Vás chcel vyzvať a podporiť k aktivite smerujúcej k zlepšeniu Vášho zdravia alebo zdravia Vášho blízkeho.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív