Aké doplnky výživy sú vhodné pre ženy?

Hádam asi najčastejšia otázka každej ženy, ktorá začína cvičiť v posilovni, alebo začína vykonávať pravidelne nejakú športovú aktivitu. S touto otázkou sa stretávam veľmi často, tak som sa rozhodol dnes o tom niečo napísať.

V prvom rade si treba uvedomiť a definovať čo sú to vlastne doplnky výživy.Doplnky výživy a najmä teda tie určené pre šport, sú jednotlivé látky, ktorými si dopĺňame naše jedálníčky a stravovacie režimy. Doplnky výživy by nemali byť náhradou pestrej stravy a tak by sme ich mali ako už v názve je známe, iba dopĺňať k tréningovému a stravovaciemu režimu.

Každý skúsený výživový poradca, alebo tréner vo fitness centre, by mal vedieť odporučiť a poradiť každej žene začínajúcej športovať ( ak má teda záujem užívať tieto doplnky ) , prípadne presne nastaviť,  aké doplnky výživy by mala užívať. Skúsení tréneri a výživoví poradcovia by mali dobre poznať všetky dostupné doplnky výživy, ich účinok a funkciu. Preto je dôležité na koho sa v tomto smere obrátite.

ZISTI VIAC O TRÉNINGOCH S TRÉNEROM OD SHC

V dnešnom článku rozpíšem presne aké 3 základné doplnky výživy odporúčam ja svojim klientkám , ktoré majú za cieľ schudnúť, vyformovať postavu a zbaviť sa prebytočného podkožného tuku –  bez súťažných ambícií pre rekreačne orientované ženy.

Proteín – Srvátkový Izolát 

Ako prvý doplnok odporúčam siahnuť po kvalitnom proteíne, ktorým si budete milé slečny a  dámy dopĺňať bielkoviny. Srvátkové izoláty sa vyznačujú najmä kvalitnejším spracovaním, ako je to u klasických srvátkových koncentrátov. Neobsahujú toľko tukov a cukrov ako u iných druhov proteínov, ľahšie a rýchlejšie sa trávia/vstrebávajú a sú vhodné do redukčných stravovacích režimov. Firiem je na trhu skutočne neúrekom a príchutí ešte viac, takže každá si prídete na svoje.

Kedy a koľko tohto proteínu dávkovať?

Ak trénujeme napríklad ráno, tak je vhodné vypiť 30g proteínu rozrobeného s 250ml vody 1 hod pred tréningom ako raňajky a ísť na tréning.

A samozrejme základom je vypiť 30g ihneď po tréningu pre podporu regenerácie a výživy svalov a tým pádom doplníme kvalitné aminokyseliny pre vaše telo.

Komplexné Aminokyseliny v tabletkách

Aminokyseliny s komplexným zložením obsahujú esenciálne a  neesenciálne druhy aminokyselín.  Esenciálne nemôžu byť produkované organizmom a je dôležitý ich príjem počas diéty a počas rozvoja svalovej hmoty. Neesenciálne sú produkované našim organizmom (v pečeni). Korektný pomer medzi esenciálnymi a neesenciálnymi aminokyselinami pri užívaní musí byť dostatočný pred tým než akékoľvek svalstvo začne byť produkované. Medzi najhodnotnejšie esenciálne aminokyseliny patria BCAA, glutamín a leucín pretože ich zastúpenie vo svaloch je väčšinové a majú veľký vplyv na ich anabolizmus. Ostatné druhy aminokyselín sú tiež potrebné pre optimálnu regeneráciu organizmu. V súčastnosti dokonca vyrábajú rôzne firmy aj komplexné aminokyseliny hovädzieho, mliečneho, alebo iného pôvodu. Ja svojim klientkám odporúčam zadovážiť si oboje a na striedačku ich dopĺňať pre maximalizáciu doplnenia kvalitných aminokyselín organizmu.

Výhodu tohto druhu doplnku výživy je práve to, že dodáte vášmu telu komplex aminokyselín potrebných pre výživu svalov, regeneráciu a ochranu pred katabolizmom.

Kedy a koľko ich užívať?

Najlepšie ich užiť (čo sa týka v tréningový deň) vždy v dávke po 5g a to ráno na lačno, pred a po tréningu a tesne pred spaním. Zaistíte si tak ochranu a výživu svalovej hmoty.

V netréningový deň stačí ráno, počas dňa buď k ľahkému jedlu a pred spaním – tiež v dávke po 5g.

L – Karnitín

L-karnitín je jeden z najúčinnejších a v dnešnej dobe najznámejším a najžiadanejším prírodným spaľovačom tuku. Táto účinná látka je základom tzv. transportného systému v energetickom metabolizme tela. Viaže na seba mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch a prenáša ich do mitochondrií buniek, kde sa z nich tvorí energia pre svalovú prácu.

L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako sú srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú ich správnu funkciu. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pomáha z buniek odstraňovať škodlivé látky, ktoré vznikajú pri metabolizme.

Suplementácia L-karnitínu má pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie! Umožňuje zvýšený fyzický výkon a pôsobí aj ako mozgový stimulátor pri veľkom fyzickom alebo psychickom zaťažení, spomaľuje a odďaľuje pocit únavy. Pomáha výrazne zvýšiť tvorbu energie z tukov, ak je podaný pred tréningom, znižuje svalové napätie a tým aj riziko svalového zranenia. Naviac má blahodárny vplyv na ochranu srdcového svalu.

Kedy je ho vhodné dopĺňať a koľko?

Odporúčam ho suplementovať pre ženy v dávke najmä 5g pred tréningom a fyzickou záťažou, ale aj 3g na lačno ihneď po prebudení a 3g počas dňa medzi jedlami.

Záverom:

Milé slečny a dámy, nebojte sa siahnuť po kvalitných doplnkoch výživy a zaradiť ich do vášho tréningového a stravovacieho režimu. Avšak vždy sa poraďte pred ich zaradením do stravy s odborníkom, ktorý má v tomto smere  potrebné vedomosti a skúsenosti.

ABOUT THE AUTHOR

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív